Linia de dialog si de pauza - (punctuatia)
8. LINIA DE DIALOG ŞI DE PAUZĂ (-) are două funcţiuni cu totul diferite:
*linia de dialog indică începutul vorbirii fiecărei persoane care ia parte la o convorbire:
- Ce mai faci?
- Bine, mulţumesc.
*linia de pauză marchează, ca şi alte semne de punctuaţie, pauza dintre diferitele părţi ale propoziţiei, dintre propoziţii sau fraze.
Linia de pauză se foloseşte în interiorul propoziţiei sau al frazei:
• pentru a delimita cuvintele şi construcţiile intercalate sau apoziţiile explicative:
Cât a ţinut examenul - vreo trei ore - am avut emoţii cumplite.
• pentru a marca intervenţia autorului în cursul vorbirii directe sau la-sfârşitul ei se pun fie virgule, fie linia de pauză:
Hotărât - îmi zisei eu - că va trebui sa plec imediat.
• după semnul întrebării sau al exclamării, când acestea se pun după un pasaj în vorbire directă şi sunt urmate de intervenţia autorului:
- Biata de tine! - strigă disperat George.
- Unde pleci? - întrebă iritat George.
Titluri asemanatoare
Gimnaziu
Categorii
Liceu
Poezii
-
Patria - Stefan Baciu
Patria e un mar Intr'o vitrina de bacanie japoneza pe strada Liliha în Honolulu, arhipelagul Sandwich sau o placa de pa...
-
Cătelusul schiop - Elena Farago
Eu am numai trei picioare, Si de-abia mă misc: top, top, Râd când mă-ntalnesc copiii, Si mă cheama "cuciu schiop...
-
Dacă - Elena Liliana Popescu
Dacă s-ar putea vreodată Să măsori nemăsuratul, Să cuprinzi nemărginirea, Să stai, străbătând neantul, Să fi...
